Letná starostlivosť o pleť

  Keď vonku začnú kvitnúť ruže a zmrzlina sa opäť stane každodenným rituálom je to znak toho, že jar sa prehupla do ďalšieho obdobia. Je tu leto. S príchodom teplých dní je namieste prehodnotiť a vynoviť niektoré komponenty v našich kozmetických rutinách. Poďme na to.

  1. SPF, SPF

  Určite sa zhodneme na tom, že ide o najdôležitejší prvok v dennej rutine. Celý rok je slnečné žiarenie zdrojom (nielen) nebezpečných voľných radikálov (ktoré majú za následok predčasné starnutie kože), ale vplyvom UV dochádza aj k zmenám na úrovni DNA buniek. A tieto zmeny môžu nakoniec viesť až k rozvoju niečoho veľmi nepríjemného, začínajúceho sa na R. V lete je aj v našich zemepisných dĺžkach a šírkach UV index vysoký a neradno chodiť bez slnečnej ochrany. Čo sa týka konzistencie, je to na Vás ale kvalitné SPF by malo byť širokospektrálne (chrániť pred UVA aj UVB lúčmi), nekomedogénne a aspoň trochu rezistentné. SPF-ká švédskej značky EVY Technology však spĺňajú toho omnoho viac. Veľmi presvedčujúci je argument, že poskytujú vysoký stupeň ochrany až po dobu 8 hodín. Nemenej skvelá je aj samotná konzistencia prípravkov - ľahká pena sa dobre rozotiera, nezanecháva mastný film a je veľmi príťažlivá aj pre detské osadenstvo. Dokonca si ju veľmi chvália aj muži, ktorým príroda nenadelila bohatú hrivu - nezabúdajte ani na ochranu tejto časti tela!

  2. ODĽAHČITE TO

  Letné mesiace si doslova žiadajú odľahčenie rutiny. Komu by sa chcelo v 30 stupňoch na seba nanášať 10 vrstiev produktov. Ráno preferujem čistenie - kvalitné sérum - ľahký krém a už spomínané SPF-ko. Pokiaľ sa bavíme o krémoch – ak sa aj Vaša pleť mení v lete na zmiešanú až mastnú, poobzerajte sa po extra ľahkých gelkrémoch. Hydratujú ako bežný krém (ba niekedy aj možno lepšie), ale na pleti nevytvárajú mastný film a ihneď sa vstrebú. Za zmienku rozhodne stojí gelkrém od kórejskej značky Dear Klairs Fundamental Water Gel cream s výťažkom z čajovníka a panthenolom. Stoleruje ho aj ozaj mastná pleť (ktorá tiež potrebuje hydratovať) a je vhodný aj pre citlivokožcov. Ak by ste mali chuť skôr na anglickú kozmetiku - nováčik Apothaka má vo svojej ponuke taktiež ľahučký Skin quenching moisturiser, ktorý je ukrytý v balení s praktickou pumpičkou. 

  3. AKTÍVA SÚ POVOLENÉ 

  Veľmi často sa ešte stále stretávam s mýtom, že vitamín C je na leto lepšie odložiť. Pravdou však je, že nemôžte pre pleť sužovanou slnkom dodať lepší vitamín ako práve Céčko. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý spolu s SPF-kom minimalizuje škody napáchané UV. Stimuluje produkciu nového kolagénu, bojuje proti pigmentovým fľakom. V ponuke Kremkrem nájdete aj céčkové séra vhodné pre začiatočníkov - ako napr hydratačné Dear Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop alebo Skintegra Superba C, v ktorom sa okrem vitamínu C nachádza aj kyselina ferulová a vitamín E, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty. Apothaka Barrier defence AOX sérum súčasne aj upokojuje podráždenú pokožku, keďže okrem vitamínu C (ktorý je navyše v kapsulovanej forme, čím zvyšuje stabilitu zloženia a umožňuje uvoľniť vitamín C až pri nanesení séra na pleť) obsahuje aj extrakt z bieleho čaju a astaxantín. Ozaj skvelá voľba. 

  4. NEZABÚDAJME NA TELO

  Pokiaľ sa chystáte na dovolenku k moru, je to prospešné nielen pre Vašu myseľ ale aj pre telo. Nezabúdajte sa ale postarať o pokožku aj po príchode z pláže na hotelovú izbu. Sprcha v nie príliš horúcej vode a následná hydratácia ľahkým krémom uľavia dehydratovanej koži a dokonca tým predĺžite aj opálenie. Pokiaľ by ste chceli na túto konkrétnu vec aj nejaký špeci produkt - EVY má vo svojom portfóliu penu, ktorá nielen kožu krásne hydratuje, ale aj predĺži a zvýrazní opálenie. Veľa ľudí často zabúda nielen na už spomínanú pokožku hlavy - ktorú by ste si mali chrániť klobúkom alebo šiltovkou, prípadne použiť SPF hmlu/penu- ale aj na samotné vlasy. Našťastie veda už pokročila a máme k dispozícii prípravky, ktoré poskytnú ochranu aj týmto častiam tela. Ja si teda so sebou k moru rozhodne pribalím aj EVY UV/Heat Hair Mousse, ktorá vlasy ochráni aj pred pôsobením tepla napríklad pri fénovaní.

  5. EXFOLIÁCIA - PREVENCIA UPCHATÝCH PÓROV

  V lete sa potíme, viac sa mastíme a tým pádom sa aj naše póry oveľa viac upchávajú. Exfoliácia aj v letných mesiacoch jeden, max. 2 krát do týždňa je namieste. Exfoliujeme vždy večer a následne nesmieme nikdy na druhý deň zabudnúť na SPF-ko. V lete siahame skôr po menej potentných peelingoch - ovocných kyselinách so slabšou koncentráciou. Výbornou voľbou môže byť aj krém s peelingovým efektom - By Wishtrend Acid-Duo Hibiscus 63 cream je ľahučký a obsahuje nedráždivé kyseliny typu LHA a PHA, ktoré väčšinou toleruje aj citlivejša pleť. Pokiaľ Vás trápia aj hyperpigmentácie, toner Skintegra Lumion je exfoliačný toner cieliaci aj na tento typ problému. V prípade, že máte naopak aknóznu, mastnejšiu pleť voľbou by mohol byť toner By Wishtrend s 5% kyselinou mandľovou regulujúcou aj mazotok. Pokiaľ preferujete mechanický, no stále veľmi jemný peeling siahnite ako ja po Gallinée Face mask and scrub s probiotikami. 

  Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

  Pracuje ako lekárka v súkromnej kožnej ambulancii Lasercentrum Paracelsi v Bratislave, v minulosti pracovala na Detskom kožnom oddelení v NÚDCH (Národný ústav detských chorôb) na bratislavských Kramároch.