Jarná starostlivosť o pleť

Ani sme sa nenazdali a je tu JAR - jedno z mojich naj ročných období (po jeseni a lete). Vo vzduchu cítiť nové začiatky, nový život a aj nové lásky. Aj Vaša pleť sa chce po drsnej zime opäť nadýchnuť a rozkvitnúť.  Ako toto ročné obdobie ovplyvňuje našu skincare? Prezradím Vám, že pokiaľ ste so svojou rutinou spokojní a Vaša pleť je šťastná, nejaké masívne zmeny robiť nemusíte. Ale je tu pár drobností, ktoré stoja za zmienku.

 

JARNÉ UPRATOVANIE

Počas jari nastáva ideálne obdobie na reorganizáciu šuflíkov, vyhodenie všetkých starín a nevhodných vecí. Posuňte ďalej všetky veci, ktoré Vám nesedia alebo doslova Vašej pleti vadia. Zoxidované céčko patrí do koša, rovnako ako aj smardľavý krém. Obzvlášť pozorní buďte pri SPF-ku. Väčšina Vám nevydrží viac ako 12 mesiacov po otvorení. Až na jednorožca medzi spf- švédsku značku EVY Technology. Tieto peny vydržia vďaka airless systému čerstvé až do dátumu exspirácie, ktorý je uvedený na spodnej strane nádoby (aj po otvorení). Vyberať môžete zo širokej škály produktov - od SPF 10 až po 50 a v ponuke nájdete aj špeciálne detské SPF pre citlivé kožičky. Neskutočnou výhodou EVY pien je to, že garantujú výdrž ochranného faktora až po dobu 6 hodín. 

 

OPRAVTE, ČO JE POKAZENÉ

Či už je to Vaša poškodená kožná bariéra alebo dehydratovaná pleť. Po zime sa určite niečo nájde. Fokusujte na zlepšenie celkového zdravia Vašej kože a nasledujúcu zimu akoby ste to našli. Ak Vás trápi to prvé, odporúčam mrknúť sa na nové sérum anglickej značky Apothaka - Barrier support serum. Obohatené o niacínamid, ceramidy a kyselinu hyalurónovú - nedráždivé sérum, ktoré poteší všetky citlivé dušičky. Pokiaľ Vás zároveň trápi aj začervenanie kože, tak by ste sa mali poobzerať po sére Skintegra Infrared alebo Spectra

Pokiaľ je Vaším hlavným konsernom dehydratovaná a vysušená pleť, najlepšou kamoškou pre Vás bude kyselina hyalurónová. Táto zázračná molekula sa vyskytuje v našej pleti prirodzene a (žiaľ) počas starnutia dochádza k jej postupnému ubúdaniu. Bohaté na túto aktívnu látku sú séra značky Timeless a ak by ste si ju chceli dopriať aj v kombinácii s vitamínom C - Dear Klairs Freshly Juiced vitamin drop je to, čo hľadáte. Vlahu však môžete dodať aj zaujímavším spôsobom - prostredníctvom hydratačných hmiel (Dear Klairs Fundamental Ampule Mist, Timless HA spray) alebo esencie – skvelá je Apothaka Skin quenching essence, ktorá sa stala súčasťou mojej rannej rutiny. 

 

ZBAVTE SA ŤAŽÔB A VRSTIEV

Hovorím o tých nadbytočných krokoch. Pokiaľ nemáte extra suchú pleť olej môže byť zbytočný, rovnako ako aj príliš mastný krém, pod ktorým sa pokožka môže potiť. Stavte na hydratačné esencie, misty, nadýchané textúry. Ak si Vaša pleť predsa len žiada výživnejší krém- Apothaka Comforting moisturizer bude Vaša láska. Pokiaľ skôr naopak vyhľadávate ľahšie textúry, je tu Skin Quenching moisturizer od rovnomennej značky. Ak hľadáte ešte niečo ľahšie - Dear Klairs Fundamental Water gel cream je určený pre všetkých mastnokožcov. Nič ľahšie neexistuje .

 

VYLUPNITE SA AKO KURIATKO

Exfoliácia môže byť jeden z krokov ku glowy skin. Nič sa nemá ale preháňať. Jarné slnko môže byť nemilosrdné (AHA kyseliny zvyšujú citlivosť našej pleti na slnečné žiarenie - môžete sa ľahšie spáliť alebo dokonca sa aj „vysypať“). Enzymatické peelingy sú však väčšinou safe. Jedným z najlepších, aké som kedy vyskúšala je bezpochyby ten od značky Apothaka. Gentle enzyme exfoliant obsahuje ovocné enzýmy, ktoré postupne pleť exfoliujú bez toho, aby ju podráždili. Vhodný aj na citlivejšiu pleť. Pokiaľ však dávate prednosť skôr tonerom - Skintegra Lumion je exfoliant na báze AHA a PHA kyselín. 

 

SPF: CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ

Asi už každý vie, čo je najdôležitejší krok v rutine. V zime.. som ešte schopná nad Vami – nenosičmi -  prižmúriť oko. Ale na jar.. hazardujete so zdravím! Jarný oskarko má poriadne ostré zúbky a vie Vás spáliť do prasiatkova v priebehu pár minút. O slnečných alergiách ani nehovorím. Voľte faktor 30 a vyššie a dbajte na to, aby bol širokospektrálny. Každého odporcu SPFka som zatiaľ vždy nalákala na penové formy - s EVY je každodenná aplikácia ozaj ľahká. Peny sú bez vône, ľahko sa rozotierajú a neupchávajú póry. Čo viac si želať.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje ako lekárka v súkromnej kožnej ambulancii Lasercentrum Paracelsi v Bratislave, v minulosti pracovala na Detskom kožnom oddelení v NÚDCH (Národný ústav detských chorôb) na bratislavských Kramároch.