Vonku už definitívne začala jeseň: Poznáme to nielen podľa vône pečených gaštanov a padajúcich listov zo stromov, ale aj podľa zmien, ktoré sa (skôr či neskôr) začnú diať na našej koži. Čo sa s našou kožou s príchodom jesenných mesiacov začne diať, ako tieto zmeny môžu vyzerať a hlavne - ako sa o našu pokožku na jeseň starať Vám napovie aj tento článok.

JESEŇ A KOŽA

S príchodom chladnejších rán a dlhších večerov začnú našu kožu ohrozovať znížená vlhkosť vzduchu, väčšie výkyvy teplo/zima (prechody z vonka dnu) a vykurovanie až prekurovanie príbytkov. Tieto majú za následok, že naša koža sa stáva suchšou a začne nás svrbieť. Následné škriabanie neprinesie vytúženú úľavu (ak tak len na pár minút), ale svrbenie ešte zhoršuje. Koža môže byť napätá, doslova nás ťahať a pichať. Kožná bariéra je oveľa viac náchylnejšia na poškodenie. Mastnejšie povahy sa môžu zmeniť na zmiešancov, alebo sa paradoxne (z dehydratácie) začať ešte viac mastiť. V pokožke hlavy sa môžu objaviť suché lupiny. Nejako takto môže naša koža zareagovať, pokiaľ jej neposkytneme adekvátnu starostlivosť a neprispôsobíme rutinu zmene období.

ČISTENIE JE ZÁKLAD - AJ NA JESEŇ

Len čistá pleť môže byť zdravá a krásna. Nezabudnite ani v chladnejších mesiacoch čistiť (aj keď sa možno Vaša pleť už toľko nemastí ako v lete). Potrebujete odstrániť make-up, SPF, prach a maz, ktorý sa na pleti za celý deň nazbieral. Voľte prípravky bez obsahu alkoholu, ktorý pleť suší. Pre normálnu až suchu pleť môže byť výbornou voľbou čistiaci olej Skintegra Atomic alebo pre normálnu až mastnú pleť je fajn aj penová konzistencia čističa Dear, Klairs Rich Moist Foaming cleanser.

PRECHOD NA HUTNEJŠIE KONZISTENCIE

Vo všeobecnosti je odporúčané, aby sme ľahké fluidy a gelkrémy nahradili krémovými konzistenciami. Aspoň čo sa krému týka. Urea, glycerol, kyselina hyalurónová, omega mastné kyseliny sú bojovníci za šťastnú, hydratovanú kožu. Výborným krémom na toto obdobie je probiotický Hydrating Face Cream od Gallinée. Pre citlivú a atopickú pokožku je vhodný univerzálny reparačný krém Skintegra Úna. Aj mastná pleť potrebuje vo svojej rutine krém - kľudne zostaňte pri ľahšej konzistencii, hlavne ho však používajte (napr. Skintegra Tria light). 

PRIDAJTE VRSTVU

Pokiaľ ste doteraz nepoužívali vo svojej rutine hydratačné sérum, toner alebo hydratačnú pleťovú hmlu - teraz je ten správny čas začať! Všetky sa aplikujú na vyčistenú pleť pred krémom a dodajú jej extra dávku hydratácie (tak veľmi v týchto mesiacoch potrebnej). Ak chcete konkrétne tipy - poobzerajte sa po esencii Skintegra Nectar alebo hmle Dear, Klairs Fundamental Ampule Mist, ktorá sa správa ako sérum s rozprašovačom. Hydratačnú emulziu Skintegra Hydra B si zamilujú najmä tí so suchším typom pleti. Citlivá pleť privíta sérum Spectra od Skintegra, ktoré poskytne úľavu a určite zaujme aj svojou sýtoružovou farbou (za ktorú vďačí vitamínu B12).  

NEZABUDNITE NA CÉČKO

Počas sychravých dní je určite namieste, aby ste používali nejakú formu vitamínu C per os - tzv. do brucha :) Nezabúdajte ale aj na Vašu pleť. Vitamín C je mocný antioxidant, ktorý nielenže chráni bunky pred predčasným starnutím, ale bojuje aj s hyperpigmentáciami, nejednotným tónom pleti, podporuje syntézu kolagénu. Kremkrem ponúka viacero cenovo priaznivých (ale pritom kvalitných) prípravkov, ktoré túto aktívnu látku obsahujú. Skintegra Superba C alebo Dear, Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop sú vhodné aj pre céčkových začiatočníkov. V sére Timeless Hyaluronic Acid+ vitamin C je céčko dokonca nakombinované s kyselinou hyalurónovou a matrixyl 3000.

SPF - KO NAŠE KAŽDODENNÉ

Aj keď slniečko už nemá takú silu ako v lete, neznamená to, že môžeme z rutiny škrtnúť prítomnosť krému s ochranným faktorom. Sme ale na stránkach kremkrem, takže asi by som mala skôr napísať peny s ochranným faktorom :). Všetci sme si počas leta obľúbili unikátne švédske peny EVY - bola by škoda na nich zanevrieť na jeseň. SPF je naďalej veľmi dôležitou súčasťou dennej rutiny - nielenže chráni pokožku pred možnými karcinogénnymi účinkami UV žiarenia – chráni pleť aj pred predčasným starnutím (photoagingom) a znižuje riziko vzniku pigmentových škvŕn. V našich končinách už môžete siahnuť aj po nižších číslach SPF-ka, ja však stále odporúčam min. 20, vynikajúcou voľbou je  SPF pena EVY Daily UV Face Mousse SPF 30. Keďže patentovaná technológia EVY garantuje hodnoty ochranného krému po dobu 6-8 hodín, nemusíte si vôbec počas jesene a zimy lámať hlavu s reaplikáciou počas dňa.

POKOŽKA TELA NIE JE OD MACOCHY

Nestarajme sa len o svoju pleť - dôležitý je aj zvyšok tela. Pokiaľ ste atopici, je každodenná hydratácia nevyhnutná. EVY After Sun perfektne zhydratuje pokožku celého tela bez pocitu mastnoty. Pokiaľ Vás trápia extra suché miesta, s nimi si poradí EVY Daily Repair Mousse od rovnomennej značky. Nezabúdajte ani na ruky. S príchodom prvých mrazíkov si do kabelky pribaľte nielen rukavice, ale aj nejaký kvalitný krém na ruky. Nemal by byť príliš parfumovaný a mal by sa ľahko vstrebať (mastné ruky nikto nechce). Tieto parametre spĺňa probiotický Gallineé Hand cream.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje ako lekárka v súkromnej kožnej ambulancii Lasercentrum Paracelsi v Bratislave, v minulosti pracovala na Detskom kožnom oddelení v NÚDCH (Národný ústav detských chorôb) na bratislavských Kramároch.