Aj keď za oknami to možno vyzerá ako v zimnej rozprávke, pleť väčšiny z nás sa rozprávkovo necíti. Suchosť, svrbenie, napnutosť, zvýšená náchylnosť k podráždeniu, začervenanie, šupinky... Problémy, s ktorými sa naša pokožka trápi v zimnom období nemajú konca kraja. Starostlivosť o pleť počas zimných mesiacov by mala byť jemná, ale dôsledná so zameraním na výživu, hydratáciu a ochranu. Načo myslieť v tomto období? 

HÝČKAJME SI KOŽNÝ MIKROBIÓM

Ako vieme, na koži žijú mikroorganizmy, ktoré nazývame kožný mikrobióm. Je dôležité, aby boli tieto malé potvorky spokojné a šťastné. Pokiaľ také nie sú, môže sa to okrem iného prejaviť aj poškodením kožnej bariéry - a práve tá je v zime vyslovene krehká a veľmi ľahko sa môže narušiť. Jedna z najznámejších značiek, ktoré dbajú na vyvážený kožný mikrobióm, je francúzska značka Gallinée. Produkty tejto značky obsahujú špeciálny komplex pro-, post- a prebiotík, ktoré slúžia na udržanie zdravého kožného mikrobiómu. Produkty sú jemné, hydratujú a nedráždia. Čistiť pokožku treba určite aj v zimných mesiacoch - čistiaca pena s kyselinou mliečnou je ozaj jemná a pokožku nevysuší. Pokiaľ patríte aj k eko zmýšľajúcim ľuďom, tak sa určite zaujímajte o čistiacu kocku na pleť. Výživný hydratačný krém Gallinée sa dá použiť ako denný, aj ako nočný krém a pre svoju univerzálnosť je ozaj vhodný pre všetky typy pleti. Ak by ste predsa len túžili svoju rutinu doplniť o niečo extra - na krém aplikujte aj olej rovnomennej značky. 

MASKY - NUTNOSŤ ZIMNÝCH DNÍ

Ak ešte nepoužívate hydratačné masky - teraz je tá správna doba začať. Vaša pleť si v zimných mesiacoch zaslúži extra dávku hydratácie. Raz - 2x do týždňa úplne stačí. Kremkrem má v ponuke hneď 2 úplne perfektné: Dear Klairs Rich Moist Soothing mask má všetko čo v zime potrebujete priamo v názve. Freshly juiced vitamin E mask od rovnomennej kórejskej značky obsahuje okrem vitamínu E (ktorý je silný antioxidant) aj niacínamid a adenosine, ktoré dodajú zašednutej pleti jas. Pokiaľ ste milovníci sheet masiek - novinka v Kremkrem značka Wishtrend ponúka plátenkovú masku s vitamínom C a E, ktorá je skutočná vitamínová bomba. 

AK JE VAŠA PLEŤ NEŠŤASTNÁ, PRIDAJTE VHODNÉ SÉRUM

Znížená vlhkosť vzduchu, časté prechody zima-teplo, silný vietor. Tieto všetky premenné našu pleť doslova vyčerpávajú a oberajú ju nielen o potrebnú hydratáciu ale trpí a vonkajšia lipidová vrstva. Suchosť, začervenanie, novotvorba alebo zhoršovanie už vzniknutých kožných diagnóz /napr. rosacea, atopický ekzém/ nie je v zime nič prekvapivé. 

Aspoň čiastočne nám tieto problémy môžu pomôcť zmierniť správne zvolené séra. Kórejské sérum Dear Klairs Rich moist soothing serum má ľahkú konzistenciu a je vhodné pre všetkých suchokožcov. Ak Vás trápi začervenanie alebo zcitlivená pleť, obzrite sérum značky Skintegra: Spectra. Toto  sérum je unikátne nielen svojou červenkastou farbou, ale aj skľudňujúcim zložením. Pokiaľ chcete dodať iskru unavenej, mdlej pleti – siahnite po sére s vitamínom C. Kremkrem má v ponuke hneď niekoľko. Mojím favoritom je hydratačno -  rozžiarujúce sérum Dear Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop a Pure Vitamin C sérum od By Wishtrend, v ktorom je vitamín C doplnený kyselinou ferulovou. Ideálna kombinácia.

HYDRATAČNÉ HMLY NIE SÚ LEN LETNÁ ZÁLEŽITOSŤ

... môžu výborne poslúžiť aj v zime (napr. pred aplikáciou  hydratačného séra alebo krému). Skintegra Nectar, Timless HA Matrixyl Rose spray, Dear Klairs Fundamental ampule mist... To je len pár zo skvelých hydratačných mistov, ktoré nájdete v ponuke Kremkrem-u. 

AK JE PLEŤ SIVÁ AKO ZIMNÁ OBLOHA, TROŠKU JU OBNOVTE POMOCOU PEELINGU

V zime môžete tiež peelingovať. Treba však jemne a s rozvahou, najmä ak je Vaša pleť citlivá a presušená. Výbornou voľbou je napríklad Face Vinegar od značky Gallineé - tonikum s probiotickým komplexom a kyselinou mliečnou. Wishtrend má vo svojom arzenále Mandelic Acid 5% Skin Prep Water: ocenia najmä mastnokožci. Ak dávate prednosť peelingu vo forme séra a trpíte navyše aj aknóznymi prejavmi, Clarion od Skintegry kombinuje obe skupiny: AHA aj BHA. Len nezabudnite: peelingovať treba vo večerných hodinách ☺

SPF NAŠE KAŽDODENNÉ, NEZABÚDAME NA TEBA ANI V ZIME

V našich končinách nám počas zimných, zamračených dní stačí SPF 20-30. Pokiaľ však idete na hory, určite nezabudnite pribaliť 50-ku. Ak SPFko nielen chráni, ale aj hydratuje je to veľké plus. Švédska značka EVY Technology disponuje ozaj premyslenou a špeciálnou technológiou, ktorej môžete plne dôverovať. Mnohí z nás sme si zamilovali penovú textúru týchto spfiek- myslime na ne teda aj v zime. 

POKOŽKU MÁME NIELEN NA TVÁRI, ALE AJ NA TELE

Svrbieť môže nielen koža na tele, ale aj vo vlasoch. Pokiaľ sa k tomu pridajú aj suché lupiny, tak je o pre niektorých ľudí ozaj problém. Šampón Gallineé je na takýto problém úplne ideálny. Teda šampón... Asi by som skôr mala povedať hydratačný umývací krém. Pokiaľ je vysušená nielen Vaša koža, ale aj Vaše vlasy siahnite aj po hydratačnej maske, ktorá tento šampónik dopĺňa. Ak máte na pokožke suchšie miesta, s tými si hravo poradí pena Evy Daily Repair Mousse. Môžete ju kľudne použiť aj na vysušené ruky - ďalší veľký problém zimy.

Autor textu: MUDr. Karolína Baumgartner

Pracuje ako lekárka v súkromnej kožnej ambulancii Lasercentrum Paracelsi v Bratislave, v minulosti pracovala na Detskom kožnom oddelení v NÚDCH (Národný ústav detských chorôb) na bratislavských Kramároch.